• Milda Petkauskaitė

Omano lobiai LietuvojeMinint 25-ą Omano ir Lietuvos diplomatinių santykių sukaktį, Lietuva sulaukė svarbių svečių iš Omano. Šia proga Omano sultonato garbės konsulatas Lietuvoje kartu su Omano informacijos ministerija Vilniaus rotušėje surengė kilnų atidarymo renginį, kurį lydėjo fotografijų ir juvelyrikos dirbinių paroda “Omano lobiai”, kaligrafai bei Omano ūdo gerbėjų asociacijos ansamblis.

Boleta Senkienė, Omano Sultonato garbės konsulė Lietuvos Respublikoje, viena iš projekto organizatorių, džiaugėsi, kad visos idėjos, kurios buvo pasiūlytos Omano informacijos ministerijos atstovams ir organizatoriams, buvo įgyvendintos ir priimtos su dideliu entuziazmu: „Labiausiai man įstrigo ir paliko įspūdį tai, kad visos kilusios idėjos, tokio tolimo ir mums mažai pažįstamo krašto, buvo priimtos atvira širdimi. Į visas idėjas, kurias mes siūlėme, jie atsiliepė su nepaprastu entuziazmu ir pateikė mums daugiau, nei tikėjomės. Tai parodo, kad mes nesame tokie tolimi kraštai, nes geri, iniciatyvūs ir gražūs žmonės visada vienas kitą suranda“. Renginio metu buvo galima susipažinti su skirtingais Omano kultūros bruožais, kuriuos patys omaniečiai pristatė įvairių renginių ir koncertų metu. Stalai, nukrauti omanietiškais delikatesais, kava ir datulėmis, kurios buvo atsiųstos iš rinktinių Omano ūkių specialiai šiai progai, bylojo apie arabiškąjį svetingumą.

Na o smilkalų dvelksmas mus nukėlė į unikalią Artimųjų Rytų šalį – Omaną. Rodos visas Vilnius pakvipo smilkalais, vadinamais frankinsensu, garsinančiais Omaną jau daugiau nei tris tūkstančius metų. Apie šią retą gamtos dovaną antrą renginių dieną vyko paskaita, kurią vedė biochemijos daktaras Fachadas Al Zadžalis. Jis pristatė frankinsenso istoriją ir reikšmę žmogaus sveikatai, mat frankinsensas pasižymi gydomosiomis savybėmis ir medicinoje naudojamas jau ilgą laiką. Frankinsensas – sudžiūvę smilkalinių bosvelijų sakai – renkamas ir Jemene bei Rytų Afrikoje, tačiau, daugumos specialistų nuomone, geriausios kokybės frankinsensą pasaulinei rinkai tiekia būtent Omanas, o būtent – šios šalies pietuose plytintis Dofaro regionas.

Vasario 9 dieną iškilmingame parodos atidarymo koncerte Rotušės didžiojoje salėje grojo šeši muzikantai – Omano ūdo gerbėjų asociacijos ansamblis. Ansamblis atliko senosios ir šiuolaikinės arabiškos muzikos kūrinius, o koncerto pabaigai paliko malonų siurprizą lietuviškai publikai - lietuvių liaudies dainą „Augo kieme klevelis“, kurią atliekant muzikantams balsu pritarė visa žiūrovų salė. Arabų muzikinėje tradicijoje ūdas yra vienas seniausių muzikos instrumentų. Nors arabų muzika yra regioninė – unikali kiekviename regione, ūdas yra vienas labiausiai paplitusių ir populiariausių instrumentų Arabų pasaulyje. Ši muzika išsiskiria melodija, pagrįsta septynialaipsnėmis dermėmis, unikalia ritmika ir atlikimu. Specialiai šiam renginiui buvo suburta grupė geriausių muzikantų, grojančių Sultono Qaboos pilyje, Muskate. Grupės susibūrimą inicijavo Omano Sultonato Informacijos ministerija, kuri kartu su kitomis Omano gėrybėmis ir lobiais į Lietuvą atvežė ir tradicinės arabiškos muzikos. Salem al Maqrashi, vienas iš grupės narių, ūdo virtuozas sutiko pasidalinti jo ir trupės įspūdžiais apie Lietuvą, kurioje muzikantai lankėsi pirmą kartą: “Mus pakvietė parodyti savo kultūrą (Omano kultūrą) Lietuvai, ir mes su malonumu sutikome. Prieš tai apie Li