• Marija Rakickaja

(Ne)tikras Beiruto centras

Libane visur susidurdavau su dalykais, kurie versdavo klausti kaip arba kodėl? Pavyzdžiui, kodėl kasdien staiga dingsta elektra? Ir Andalusian už to slėpdavosi kokia nors istorija arba tiesiog Istorija (kaip Herodoto).


Top of Mohammed Al Amine Mosque and Saint George CathedralLibane visur susidurdavau su dalykais, kurie versdavo klausti kaip arba kodėl? Pavyzdžiui, kodėl kasdien staiga dingsta elektra? Ir dažniausiai už to slėpdavosi kokia nors istorija arba tiesiog Istorija (kaip Herodoto).


Beiruto miesto centras, vadinamas „Downtown”, primena daugelio Europos didmiesčių centrines dalis, su plačiomis gatvėmis, gražiais pastatais ir dizainerių parduotuvėmis. Iš čia dažnai Beiruto nuotraukose matomas vaizdas: šalia viena kitos įsikūrusios bažnyčia ir mečetė. Išskirtinis šio nominalaus centro bruožas yra tai, kad jo iščiustytos gatvės iš esmės tuščios. „Vaiduoklių miestu“ kartais vadinama centrinė miesto dalis atrodo tarsi apleista, kadangi jos parduotuvių, prabangių restoranų ir kavinių kainos yra praktiškai neįkandamos didelei libaniečių daliai.


Iki pilietinio karo (1975–1990) šioje miesto dalyje, anot vietinių, susitikdavo skirtingų bendruomenių, socialinių klasių ir religijų atstovai. Aikštėse virė gyvenimas, beirutiečiai eidavo apsipirkti į čia įsikūrusį souk (arabiškai turgus). Dabar jam prisiminti liko prekybos centras „Beirut souks“, kuris kaip ir „Downtown“ gatvės dažniausiai apytuštis. Eiliniams libaniečiams čia prieinami nebent „H&M“ ir „Zara“.


Be gan aiškaus ekonominio aspekto yra ir ideologinis. Ši miesto dalis buvo praktiškai sunaikinta pilietinio karo metu. Ją atstatyti buvo patikėta įmo