• Gintarė Dulskytė

Grožis turi adresą - Omano Sultonato gamtos turtai„Beauty has an address“ (liet. grožis turi adresą) būtent taip prisistato Omano Sultonatas. 75% jo sudaro dykuma, vyrauja dykumų ir pusdykumių augalija, tačiau šalyje gausu natūraliai susiformavusių, įvairių vandens baseinų bei kanjonų. Įvairūs vandens telkiniai įsispraudę tarp uolėtų kalnų vadinami „wadi“. Juose atgaivos nuo karščio ieško ir vietiniai gyventojai ir atvykusieji iš kitų kraštų.


Paprastai penktadieniais ir šeštadieniais (šios dienos Omane yra savaitgalis) populiarusis Wadi Shab gausus turistų ir vietinių norinčių pabūti gamtos prieglobstyje. Nemažai atvykstančių mašinomis ir iš kaimyninių Jungtinių Arabų Emyratų. Tačiau 2021 metų kovas – kitoks. Pusvalandžio žygis link pagrindinio Wadi Shab natūralaus baseino nustebina ramybe. Sutikti galima tik ten auginamų papajų, bananų, datulių palmių plantacijų prižiūrėtojus, bei keletą į peizažą įsiliejančių asiliukų, padedančių jiems su nešuliais.


„Wadi“ išvertus iš arabų kalbos reiškia upę. Nuo šio žodžio ir kilę kanjonų pavadinimai Omane. Vieni jų reikalauja bent minimalaus fizinio pasiruošimo. Norint juos pasiekti tenka žygiuoti ar palaipioti uolomis (pvz. Wadi Bimah). Kiti pasiekiami automobiliu ir yra vos kelių minučių pėsčiomis atstumu nutolę nuo pagrindinio kelio (Al Hin