top of page

Arabų kalbos diena 2018

Kiekvienais metais gruodžio 18 d. minima Tarptautinė arabų kalbos diena. Šios dienos minėjimą 2010 m. inicijavo Jungtinių tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO). Ši diena yra skirta arabų kalbos minėjimui ir kultūrinės įvairovės plėtros skatinimui. Arabų kalbos diena minima visame pasaulyje siekiant skatinti arabų kultūros pažinimą bei tarpkultūrinį dialogą tarp skirtingomis kalbomis kalbančių žmonių.

Arabų kultūros forumo komanda, semdamasi įkvėpimo iš savo sėkmingos patirties 2017 m. rugsėjį organizuojant Arabų kultūros dienas kurios turėjo pasisekimą ir atgarsį viešojoje erdvėje bei politiniuose sluoksniuose, nusprendė toliau veikti ta pačia linkme ir toliau vystyti tarpkultūrinį dialogą per arabų kalbos ir literatūros pažinimą. Į šios dienos minėjimą mes norime įtraukti įvairias kalbas ir literatūrą tyrinėjančias institucijas.

Mes siekiame pristatyti arabų kultūrą, kalbą ir literatūrą plačiajai publikai pasitelkdami praktines, istorines ir menines arabų kalbos raiškos formas bei interaktyvius mokymosi ir pažinimo metodus – dirbtuves, filmus, diskusijas, kurie pritrauktų įvairaus amžiaus auditoriją.

Renginio metu bus siekiama įtraukti ir Lietuvos akademinę bendruomenę įjungiant ją į diskusiją apie šiuolaikines tendencijas arabų literatūroje. Tokiu būdu mes skatinsime tolimesnį bendradarbiavimą literatūrinių vertimų ir mokslinių tyrinėjimų srityse. Renginiuose dalyvaus įvairūs Artimųjų Rytų šalių rašytojai ir akademikai, padėsiantys pažinti aktualiausias nūdienos arabistikos, literatūrologijos ir regionistikos problemas.

Mes manome, kad bet kokie tarpkultūriniai santykiai turi būti grįsti supratimu ir pagarba, todėl drauge su arabų kalbos dienos renginiais kartu su Azijos ir transkultūrinių studijų institutu mes organizuojame mokslininkų simpoziumą. Vienas esminių simpoziumo tikslų – sustiprinti Artimųjų Rytų regiono supratimą. Siekdami šio tikslo mes kviečiame mokslininkus iš arabų šalių tam, kad su jais aptartume aktualiausius nūdienos mokslinius klausimus, kylančius šiuolaikinėje regionistikoje, ypač Artimųjų Rytų studijose.

 

Patronažą suteikė UNESCO Nacionalinė komisija.

 

Visi renginiai bus vykdomi bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerija, JAE ambasada Varšuvoje, Omano Sultonato garbės konsulatu Lietuvos Respublikoje, Aleksandrijos biblioteka, Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Azijos ir transkultūrinių studijų institutu, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu, Azijos menų centru bei Lietuvos literatūros vertėjų asociacija.

 

Renginiai vyks anglų ir lietuvių kalbomis.

Arabų literatūra

RENGINIO "KĄ SKAITO ARABŲ JAUNIMAS" SKAITINIAI

Alexandra Chreiteh 

"Visada koka kola"

Sahara Chalifeh

"Įsivaizduojamos moters atsiminimai“

Ghada Abdel Aal

“Aš noriu ištekėti”

JAE Husain Ali Al Hashimi paroda, paskaita ir dirbtuvės

Kaligrafijos grafikos paroda ir paskaita apie kaligrafiją (Husain Ali Al Hashimi, Arabic Language Protection Association, JAE / Maritana Larbi, Vilniaus Universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų institutas)

 

Koranas yra laikomas tiesioginiu Dievo žodžiu, todėl nuo pat islamo atsiradimo pradžios, musulmonams buvo svarbu suteikti estetinį vaizdą savo religiniams tekstams. Dėl tikinčiojo noro išreikšti savo santykį su Kūrėju, islamo kultūroje kaligrafija tapo labiausiai vertinama vaizduojamojo meno šaka. Kaligrafija yra ne tik apibrėžtos raidžių proporcijos, geometrija ar abstrakcija, tai ritmas, prilyginamas muzikai.

 

Jungtinių Arabų Emyratų kaligrafo Husain Ali Al-Hashimi darbų parodoje atsiskleis tiksliai perduotos arabiškosios-islamiškosios kaligrafijos meno tradicijos ir etika.

 

JAE kaligrafas Husain Ali Al-Hashimi gimė 1959 metais Dubajuje. Jis mokėsi arabų kaligrafijos meno pas žymų Kuveito menininką Mustafa Ibn Nakhi bei pas kaligrafus Hashim Al-Baghdadi ir Sadiq Al-Douri Bagdado menų institute, taip pat gilino savo žinias įvairiuose islamo meno istorijos projektuose. Husain Ali Al-Hashimi yra surengęs daugybę autorinių parodų įvairiose islamo ir Europos šalyse, pelnė tarptautinių apdovanojimų ir laimėjimų. Tarp vienų žymiausių kaligrafo darbų yra prabangiausiam Dubajaus viešbučiui Emirates Palace Abu Dhabi sukurtas logotipas.

Renginių akimirkos