top of page

JUNGTINIŲ ARABŲ EMYRATAI

1.1.jpg

Jungtiniai Arabų Emyratai yra suvereni konstitucinė monarchija susidedanti iš 7 emyratų - Abu Dabio, kuris yra sostinė, Ajmano, Dubajaus, Fudžeiros, Šardžos, Ras al-Chaima ir Umm al-Quwain. JAE turi prezidentą, šiuo metu jo pareigas eina Chalifa bin Zajedas an Nahjanas, taip pat ministrą pirmininką, o kiekviename Emyrate yra emyras, valdantis vietinę valdžią. JAE vėliavoje atsispindi pagrindinės pan-arabizmo spalvos – raudona, žalia, balta ir juoda.

1.jpg

Emyratų gamtinis kraštovaizdis gana skurdus – vietovė plokščia, dykuminga, nederlinga, nėra nei vienos upės. Tik šiaurės rytuose esti Hadžaro kalnai, besidriekiantys nuo Omano, su kuriuo ribojasi JAE. Nepaisant to, čia rasite nuostabaus grožio paplūdimių, kurie atitiks kiekvieno lūkesčius. Dubajuje galėsite ilsėtis išpuoselėtuose paplūdimiuose, kur jums už nugarų stūksos įspūdingi pastatai, Ajmane ir Abu Dabyje jus sutiks auksinio smėlio kopos, o Fudžeiroje galėsite pabėgti nuo visko laukiniuose paplūdimiuose.

JAE yra moderni ir išsilavinusi šalis – virš 90 proc. piliečių yra raštingi, moterys sudaro net 70 proc. universiteto absolventų ir užima dvi trečiąsias darbo vietų vyriausybėje. 

2.jpg

JAE puikiai išvystyta metro sistema. Metro visada atvyksta laiku, kas nebūdinga laisvam ir nerūpestingam arabų laiko planavimui. Metro Dubajuje neturi vairuotojų – viskas valdoma elektroninės automatizuotos sistemos. Dubajus taip pat didžiuojasi Gineso rekordu už ilgiausią pasaulyje metro sistemą, kuriai nereikia vairuotojo – net 46, 35 mylių trasa. Kadangi didžiąją metų dalį JAE vyrauja karšti orai, turistai visada maloniai nustemba rasdami metro pastovią 20 laipsnių temperatūrą. Taip pat įsidėmėkite, kad valgyti ir gerti viešajame transporte ir net gi stotyse ir pėsčiųjų perėjose yra draudžiama – šio įstatymo sulaužymas gali atsieiti apie 20 eurų.

3.jpg

Nors JAE iš pirmo žvilgsnio primena tik prabanga tviskančią pasaką, Emyratai siekia švaresnės ateities planetai Masdar City projektu. Projektas skirtas pastatyti naują miestą Masdarą, kuriame naudojamasi tik saulės ir kitų atsinaujinančių šaltinių energija, neegzistuoja neperdirbamos atliekos, automobiliai ir anglies dvideginis.    

4.jpg
5.jpg

Viename populiariausių JAE Emyratų - Dubajuje – tikrai jausitės saugiai. Čia itin menkas nusikalstamumas, o prabangiausi ir greičiausi policijos pajėgų automobiliai privers išsižioti net nusikaltėlius. Dubajus privertė atkreipti į save dėmesį kai dar 2013 m. įsigijo Lamborgini Aventador. Netrukus sekė Ferari FF, kuriuos vairavo išskirtinai moterys.

 

Policijos pajėgose galite rasti prabangiausius Aston Martin ir Bugatti modelius. Nepaisant kokie galingi šie automobiliai, šias gražuoles galite pamatyti ne įtemptose gaudynėse, tačiau patruliuojančias turistų gausiai lankomuose rajonuose. 

6.jpg
7.jpg

ISTORIJA TRUMPAI

Dar 5 000 m. pr.Kr. JAE apsigyveno pirmieji žmonės. Neolito periodu išsivysčiusi civilizacija vertėsi prekyba, ypač variu, randamu Hadžaro kalnuose. Apie 3 000 m. pr.Kr buvo atrasti jūrų keliai ir prekyba dar labiau įsisiūbavo atnešdama Emyratams ne tik klestėjimą, bet ir naujus iššūkius ginti savo valdas nuo besiplečiančių imperijų.

Islamo atėjimas pradėjo naują, stabilumo kupiną erą Emyratuose. Umajadų dinastija dėjo pastangas paversti Persų įlankos žemes pasaulio prekybos ir laivybos centru. Tačiau dėl puikios strateginės geografinės padėties Emyratai nuolat jautėsi nesaugūs.

O ir pačiame regione šimtmečius virė kovos dėl žemių tarp vietinių šeichų. Negana to, piratai karaliavo vandenyne ir nuolat naudojosi Emyratų krantais kaip prieglobsčiu, taigi žemės buvo greitai pakrikštytos Piratų krantu.

Britai ėmė rengti atakas prieš piratus bandydami apsaugoti savo prekybos kelius su Indija, kas baigėsi paliaubų sutartimi – britai pasiūlė savo apsaugą 7 Emyratams, pavadintiems Paliaubų šalimis, už išskirtines prekybos teises, jokių sutarčių nesudarymą su kitomis imperijomis ir visų iškilusių konfliktų sprendimą per britų valdžios institucijas. Visa ši politika vedė link kolonijinės politikos pradžios Emyratuose.

Tik žlungant imperijai, 1971 m. išeidami britai norėjo įsteigti vieningą federaciją, susidedančią iš Bahreino, Kataro ir septynių Emyratų, tačiau Bahreinas ir Kataras paskelbė nepriklausomybę, o likę 7 Emyratai po derybų nusprendė susivienyti.

9.jpg

ETIKETAS

Šeima JAE kultūroje yra kertinė vertybė. Dar 2010 m. ministras pirmininkas pristatė „JAE Nacionalinę chartiją 2021“, kuria siekiama sustiprinti šeimos santykius ir išsaugoti tradicinius santuokos principus. Chartijoje taip pat akcentuojama bendravimo tarp skirtingų kartų šeimoje svarba ir pagarba vyriesiems. Kadangi skatinamos didelės šeimos, 6 ir daugiau vaikų nėra neįprastas reiškinys Emyratuose.

Sveikinantis spausti rankas nesvetima ir Emyratuose, tačiau egzistuoja vienas išskirtinumas – rankos paspaudimas turėtų būti švelnus ir nestiprus. Tvirtas rankos paspaudimas laikomas grubiu, nepagarbiu ir parodančiu norą dominuoti. 

10.jpg

Nors išvysti trinimasi nosimis tikėtumėte išvysti tik nuvykę pas eskimus, UAE nosių trynimas tarp vyrų yra įprasta sveikinimosi forma, demonstruojanti stiprią draugystę ir pagarbą. Ši tradicija atėjusi iš beduinų.  

11.jpg

JAE galioja keletas taisyklių, bendrų daugeliui arabų šalių. Pavyzdžiui, pagarbu atsistoti kai kas nors įeina į kambarį. Taip pat, labai nemandagu sėdėti atkišus padus į priešais sėdintį asmenį. Lankydamiesi arabų šalyse trumpam pamirškite, kad turite kairę ranką, kadangi ji laikoma nešvaria, todėl sveikinkitės ir valgykite tik dešiniąja. Taip pat, jei keliaujate su savo antra puse, venkite rodyti šiltus jausmus viešumoje, glėbesčiuotis ar bučiuotis, kadangi tai laikoma ne tik netinkamu ir nepagarbiu elgesiu, bet net gi gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę.

Neabejojame, kad svečiuodamiesi JAE patirsite daugybę įspūdžių, kuriuos norėsite įamžinti, tačiau būkite atsargūs – vietiniai ne visada linkę fotografuotis, geriau būtų jų atsiklausti dėl nuotraukų, kadangi Emyratuose į asmenų privatumą žiūrima itin rimtai.  Taip pat, nefotografuokite vietinių moterų, tai labai nepagarbu. Negalima fotografuoti ne tik karinių objektų, tačiau ir įvairiausių nelaimingų atsitikimų.

12.jpg

Emyratuose galioja įstatymų, kuriuos turėtų žinoti kiekvienas turistas prieš keliaudamas į šalį. Pavyzdžiui, keikimasis čia yra nelegalus. Vienas populiariausių angliškų keiksmažodžių iš F raidės gali jums atsieiti metais kalėjimo, bauda virš 2 tūkst. dolerių, o parodytas vidurinysis pirštas jums garantuos deportaciją iš šalies.

 

Įdomu tai, kad šie draudimai egzistuoja ne tik viešojoje erdvėje. Keikimasis draudžiamas ir virtualioje erdvėje, pavyzdžiui keiksmų vartojimas WhatsApp programėlėje ar komentaruose žiniasklaidos priemonėse jums gali grėsti ne tik kalėjimu, bet ir nekuklia, beveik 62 tūkst. Eurų bauda.

MAISTAS

 

 

Kadangi Emyratų gamtinės sąlygos yra nepalankios žemdirbystei, gyventojai naudojosi pakrantėje randamu turtu – žuvimis, kurios buvo kruopščiai džiovinamos, todėl jomis buvo galima išmaitinti net ir atokiausiose dykvietėse įsikūrusius gyventojus.

Kalnuotose vietovėse gyventojai daugiausia vartojo kupranugarių mėsą bei pieną, taip pat augino ožkas ir avis. Prie Emyratų virtuvės paįvairinimo stipriai prisidėjo per prekybos kelius atkeliavę prieskoniai ir ryžiai.

 

Būtent šie ingredientai leido atsirasti dabar jau tradiciniam khuzi – iškeptas visas ėriukas ar ožka, paguldytas ant ryžių ir riešutų pakloto, gausiai pagardinto prieskoniais. Tai buvo ankstyvųjų beduinų maistas, tiekiamas puotų metu. Tačiau nedvejokite užsisakinėdami khuzi restorane – viso ėriuko jūs tikrai negausite, tačiau sulauksite dailiai apskrudusio gardaus kepsnio.

13.jpg

Neabejotinai mėgstamiausi Emyratuose naudojami prieskoniai yra cinamonas, šafranas, ciberžolė, maišomi kartu su riešutais, žaliosiomis citrinomis ir įvairiausiais džiovintais vaisiais. Arabų, ypač Persų įlankos šalyse itin populiarūs valgiai, gaminami viename puode, kadangi nereikia plauti krūvos puodų, kas dykumingose vietovėse labai svarbu dėl vandens stygiaus.

Harees vienas populiariausių Emyratų valgių, dažnai teikiamas vestuvių ir religinių švenčių metu. Valgį paruošti nesudėtinga – mėsa verdama viename puode kartu su kviečiais, negailint druskos. Mišinys verdamas tol, kol mėsa ištirpsta tarp kviečių ir gerokai sutirštėja.

14.jpg

Svečiuodamiesi šalyje neatsisakykite kavos ir datulių, kuriomis tradiciškai vaišinami atvykėliai. Vietinė kava gerokai skiriasi nuo tos, kurią europiečiai ragauja rytais. Emyratuose kava gardinama šafranu ir kardamonu. Kalbant apie datules, jų JAE yra net 40 rūšių, taigi paragaukite bent keletą jų!

15.jpg

KĄ PAMATYTI

Viena populiariausių lankytinų vietų Emyratuose neabejotinai yra Burj Khalifa – aukščiausias pasaulyje pastatas, nuo kurio viršūnės galite pamatyti beveik visus Jungtinius Arabų Emyratus. Šio milžiniško pastato išlenkta siena prilygsta 17-niolikai futbolo aikščių, o visas pastatas sveria kaip 100 000 dramblių. Pirmiausia pastatas buvo pavadintas Burj Dubai – Dubajaus bokštas, tačiau greitai buvo pervadintas JAE prezidento Khalifa bin Zayed Al Nahyan garbei.

Pastatas yra 830 m. aukščio, sudarytas iš 148 aukštų, tačiau apžvalgos aikštelių galite rasti ne tik paskutiniajame, bet ir 124 ir 125 aukštuose, tačiau kelionė į aukščiausią tašką neužtruks. Pastate įrengtas vienas greičiausių pasaulyje liftų, keliantis turistus 36 km/h greičiu, užkelsiantis jus iki pirmosios apžvalgos aikštelės vos per vieną minutę.

18 foto.jpg
17 foto.jpg
19 foto.jpg

Išmintingiausią kelionę į įspūdingą pastatą būtų susiplanuoti iš anksto kartu įsigyjant ir bilietus – taip šiek tiek sutaupysite, išvengsite eilių prie kasų ir būsite garantuoti, kad visi bilietai nėra išpirkti. Vienas gražiausių metų grožėtis šalies panorama yra saulėlydis ir vėlyvas vakaras.  

Šeiko Zaido didžioji mečetė yra vieta, kurios tiesiog negalite aplenkti. Įspūdinga mečetė stovi Abu Dabyje ir užburia lankytojus baltu marmuru, kuris dengia ir sienas ir grindis. Mečetės viduje jūsų pėdos galės mėgautis didžiausio pasaulyje rankomis austo kilimo švelnumu, kuriuo išklota mečetė. Kilimo dizainas buvo kuriamas net 8 mėnesius, dar metus truko jį nuausti, o 2 mėnesius iškloti. Štai akys galės gėrėtis 7 krištoliniais sietynais, sveriančiais 12 tonų, kurie pagaminti iš nerūdijančio metalo, žalvario ir 24 karatų aukso.

Ne tik mečetė, bet ir interjeras išvers jus iš kojų. Unikali apšvietimo sistema pagaminta taip, kad sutaptų su mėnulio fazėmis – 22 šviesų stulpai kurie nušviečia dangų ir mečetę pilkšvai melsva spalva. Tačiau ši šviesa keičiasi kasnakt atitinkamai mėnulio fazėms.

20.jpg
21.jpg

Trokštantiems ekstremalesnių potyrių siūlome aplankyti Ferrari World pramogų parką, kuriame yra greičiausi pasaulyje Formula Rosa kalneliai, kuriuose greitis išvystomas iki 240 km/h vos per 5 sekundes! Pramogų parke taip pat rasite lenktynių simuliatorių, Ferrari automobilių ekspoziciją bei galėsite sužinoti, kaip surinkti Ferrarį.

22.jpg
23.jpg

Net jei kišenėse švilpauja vėjas, nepraleiskite apsilankyti aukso ir prieskonių turguose. Šie turgūs yra vos 5 minutės vienas nuo kito. Turguose pasijausite lyg senais laikais, kuomet aplink dar nestūksojo prabangūs dangoraižiai. Abu turgūs yra šalia Dubajaus užutėkio, taigi lankytojai gali perplaukti vandenis tradicinėmis abromis – savotiškais vandens taksi.  

24.jpg

Šalia Dubajaus užutėkio apstu įvairių pramogų. Čia galite rasti Al Bastakiya rajoną, kuriame apstu istorinio paveldo objektų, muziejų ir seniausias pastatas Dubajuje. 30 m. virš upės nutiestas 2,3 km. Kabelis, kuris visą valandą jums leis grožėtis užutėkio panorama.

25.jpg
26.jpg

Visus meno mėgėjus turėtų sužavėti arabiškasis Luvras esantis Abu Dabyje, kuriame rasite žavingą kultūrų samplaiką. Dėl ypatingos konstrukcijos ir paslėptų laikančiųjų konstrukcijų, sidabrinis pastato kupolas sukuria plaukiančio ant vandens muziejaus iliuziją. Visas pastatas yra nusėtas skylėmis, per kurias krinta saulės šviesa. Ši šviesa pereina per 8 pastato sluoksnius, o viduje atrodo, jog lyja saulės spinduliais.

28.jpg
0.jpg
27.jpg

Jei svečiuodamiesi šalyje norėsite pabėgti nuo prabanga tviskančios aplinkos, rinkitės Liwa Oazę, kurioje kiek akys mato paskęsite dykumos kopų apsupty. Tai didžiausia šalyje, daugiau nei 100 km., dykuma, kurioje kopos siekia 150 m. ir daugiau. Čia galėsite grožėtis ir viena didžiausių pasaulyje smėlio kopų Tel Moreeb, kuri siekia 300 m. aukštį.

30.jpg
31.jpg
bottom of page