• Liepa Žeromskaitė

Arabų kinas


Paradoksalu, tačiau kultūroje, kurioje vaizduoti žmogaus sielą yra draudžiama, kinas klestėjo, darė įtaką bei perteikė kultūros žavesį ir svarbiausias idėjas nė kiek nenusileisdamas žymiesiems Vakarų ir Rytų „pusbroliams“ – Holivudui ir Bolivudui. XX a. pradžioje brolių Lumjerų išradimą į regioną atgabeno prancūzų ir anglų kolonizatoriai, ir, nepaisant konservatyvių visuomenės pažiūrų, industrija ėmė vis labiau plėstis. Nors pradžioje didžioji dalis filmų buvo statomi ir finansuojami europiečių, arabai netruko patys perimti jų gamybą, kuri ypač suklestėjo šalims atgaunant nepriklausomybę. Pirmoji kino studija arabų šalyse buvo atidaryta 1935 m. Egipte.


Ši studija davė pradžią Egipto kino industrijos dominavimui regione. Iki 1948 m. šalyje buvo įkurtos dar šešios kino studijos. Iš Europos kviesti režisieriai ir prodiuseriai, padėję naujoms studijoms įsivažiuoti, o jauni ir perspektyvūs studentai į Senąjį žemyną buvo siunčiami mokytis kino meno. 1922 m. atgavus nepriklausomybę, kinas egiptiečiams pasitarnavo kaip svarbus įrankis skleisti savai kultūrai ir istorijai. Rezultato ilgai laukti nereikėjo – iki Antrojo pasaulinio karo Egiptas tapo didžiausiu kino filmų eksportuotoju regione, šalies statomus filmus, juose vaidinančius aktorius ir skambančias dainas žinojo visi, kurie kalbėjo arabiškai. Šeštasis ir septintasis dešimtmečiai tapo Egipto Aukso amžiumi - šalies industrija buvo trečia pagal dydį pasaulyje.


Kultine žvaigžde Egipto istorijoje tapo dainininkė Umm Kulthum, arba „Rytų Žvaigždė“, kurios dainos prieš pasirodant kino ekranuose skambėjo per radiją ir kurias iki šiol moka didžioji dalis egiptiečių. Karjerą pradėjusi kaip tėvo pagalbininkė dainuojant vietinių vestuvėse (aprengta berniuku, siekiant išvengti kritikos dėl viešai rodomos dukters), vėliau, persikėlusi į sostinę, dainininkė studijavo muziką ir poeziją, o XX a. trečiojo dešimtmečio pabaigoje tapo viena geriausiai apmokamų muzikantų Egipte. Umm Kulthum iš viso nusifilmavo šešiuose filmuose, kurie dabar laikomi Egipto kino klasika – Widad, Aydah, Fatmah ir kt. Aktorei mirus 1975 m., gatves užplūdo minios žmonių, nusidriekė tūkstantinė laidotuvių procesija. 2001 m. Kaire atidarytas muziejus, skirtas dainininkės atminimui pagerbti.