• Deimantė Milerytė

Šiuolaikinės kaligrafijos atgimimas Salva Rasool kūryboje

Šių metų arabų kultūros dienose svečiuosis iš Indijos kilusi menininkė Salva Rasool, pasaulyje garsėjanti unikaliomis arabiškosios kaligrafijos interpretacijomis. Menininkė pateikia tradicinę arabeską stilizuota, šiuolaikine maniera, derindama tradiciją ir modernumą. Salva nuolatos eksperimentuoja su spalvomis, tekstūra, stiliais, inovatyviomis technikomis ir įrankiais, į darbus įtraukdama keramiką, stiklą, odą, metalus, medžiagas ir karoliukus. Jos darbuose atgyja Kufi, Dewani, Naskh geometriniai stiliai, pateikti ryškiame, spalvotame kontekste. Nesvarbu, ar išmanote arabų kalbą, stilizuotos arabų kalbos raidės nepalieka abejingų. Iš tiesų, tai be galo grakštus, universalus raštas, kurio raidės menininkės rankose atgyja ir sukuria gilumo, subtilumo, magiškumo įspūdį. Plačiau apie kūrybą, gyvenimą ir darbą Salva pasakoja Arabų kultūros forumui.


Papasakokite kaip ir kada prasidėjo jūsų bandymai kurti Islamo meną? Kodėl susidomėjote kaligrafija?


Mano pirmasis susidūrimas su arabų kaligrafija buvo per mokytoją, kurį man skyrė mano tėvai kai buvau dvylikos metų. Kai baigiau mokyklą ir buvau tikra, kad noriu būti menininke, įstojau į prestižinę „Sir J.J School of Applied Art“ meno mokyklą Mumbajuje, į 5 metų intensyvų grafinio dizaino ir kitų artimų sričių kursą. Nors kaligrafija visuomet žadino mano susidomėjimą, bet ketvirtame studijų kurse pasirinkau tipografijos specializaciją kaip pirminį dalyką. Po studijų baigimo septynis metus dirbau reklamos industrijoje kaip meno vadovė ir vadovaujančioji apipavidalintoja.


Iš darbo išėjau, nes buvo sunku suderinti darbą su šeima. Pradėjau ieškoti galimybių kaip panaudoti savo įgūdžius namuose, todėl  ėmiau kurti artefaktus ir rašyti straipsnius namų dizaino tema. Per šį trumpą laiką neradusi ko nors unikalaus kuo galėčiau dekoruoti savo namų sienas, nusprendžiau pati piešti ant drobės. Drobėje dailia arabų kaligrafija buvo pavaizduoti 99 Dievo vardai (al- asmā ul-husna), būtent ši drobė nuvedė mane į pirmąjį susidūrimą su šiuolaikinės arabų kaligrafijos sfera. Nuo to laiko nesigręžiojau atgal.


Kas jus įkvepia?


Savo įkvėpimą darbams  kildinu  iš natūralios aplinkos. Ypatingai mėgstu kai skirtingos tekstūros ir spalvos sąveikauja su gražiai sukurtu pasauliu aplink mus. Jeigu jums tektų apversti mano telefoną, kurį visur su savimi nešiojuosi tam, kad galėčiau įamžinti bet ką vertą dėmesio, rastumėte pavaizduotas vieną prie kitos esančias gražiai susluoksniuotas medžių šakas, kurios mane įkvepia kūryba